31.10.2002   Senát volí prezidenta.
    Pravidla pro volbu prezidenta stanoví jasně Ústava. Bude záležet na tom, jestli se nějaké volební koalici poslanců i senátorů podaří získat nadpoloviční většinu v obou komorách parlamentu. To ovšem předpokládá shodu na jediném kandidátovi a tak to ani u  nejsilnějšího vládního uskupení zatím nevypadá.
    Vzhledem k těsnému rozdílu hlasů vládní koalice a opozice v poslanecké sněmovně je volba ve druhém kole málo pravděpodobná. Druhé kolo ale určí maximálně dva kandidáty, kteří se mohou utkat ve třetím kole.
    Pokud bude koalice (utvořená pro volbu prezidenta) počítat s volbou až ve třetím kole, stačí jí nadpoloviční většina z přítomných poslanců a senátorů. To už je zase trochu jiná varianta. Navíc je možné, že i ve třetím kole může dojít k záměrné neúčasti při hlasování.
    Nejpravděpodobnější asi bude jako už tolikrát zatracované politické obchodování. Strany to už naznačily. Svoje kandidáty záměrně neoznámily před parlamentními volbami, ani nevyjasnily situaci před volbami do senátu, aby si nemusely omezit svůj manévrovací prostor. Jinak proto, že kromě formálních pravidel v Ústavě bude mocně pracovat politická malost našich zákonodárců, která se promítá do silných osobních antipatií. Špidla nechce Zemana, někteří zase odmítají Klause. V politickém obchodu nikdy nejde o nelepšího kandidáta nebo všeobecný prospěch země, ale o kšeft a prospěch těch, kteří dohody uzavírají. Uvidíme. Rozhodně po volbách do Senátu budeme o trochu chytřejší. přehledové grafy na iDnes