Dezinformace, manipulace, konspirační teorie, fake news.
Už vám změnily kamaráda?

Už se vám stalo, že váš dlouholetý kamarád nebo blízký příbuzný změnil názory a začal mluvit, jakoby ztratil i poslední zbytky zdravého rozumu. Podle toho, co začal dotyčný tvrdit, jsem pojal vážné podezření, že na Internetu pilně čte konspirační teorie a dezinformace všeho druhu. Dlouho jsem si myslel, že stačí s takovými lidmi zahájit normální diskusi a zkusit jim některé věci po dobrém vysvětlit. K mému velkému úžasu jsem ale zjistil, že co fungovalo doposud (normální mezilidská diskuse) najednou naprosto selhává.
Po několika takových rozhovorech jsem získal pocit, jako bych se snažil narkomana přesvědčit, že brát drogy je opravdu špatné a ničemu dobrému to v jeho životě nepovede. Nebo jako vymanit někoho z fanatické sekty.
Lidé, které léta dobře znáte a se kterými jste si vždycky rozuměli, najednou působí jako porouchaná gramofonová deska a jakoby byli bez hlavy. Vypli svůj mozek a opakují cizí „názory“ (lépe řečeno dezinformační kraviny). Jakoby je někdo přeprogramoval. Tak hlubokou proměnu člověka nelze vysvětlovat jen tolik diskutovanými bublinami na sociálních sítích. Je to o hodně hlubší problém. Najednou může jít i o hodně vážné věci (úmrtí kvůli neočkování, rozkol v rodině, ztrátu kamarádství).

Možná přemýšlím (stejně jako vy) o tom, jak takovým lidem pomoci. Co jsem zkusil, nezabírá. Jakmile na něco pořádného přijdu, budu vás milerád informovat. Protože se jedná o závažné téma, které postihuje čím dál více lidí, budeme se mu průběžně věnovat. Pro začátek vám doporučuji nastudovat si, jak to to ve světě dezinformační války funguje a jaké finty k ovlivňování lidí samotní dezinformátoři používají. Tak jsem začal i já.

Dobré podklady najdete např. tady:
Dezinformace – Nová světová válka  web aktualne.cz
Fake news – web aktualne.cz
Dezinformace, fake-news, bulvární zpráva    web Transparency International
Alexandra Alvarová – autorka knihy Krmit démony, rozhovor na forum24.cz

Může vás také zajímat
Latest Posts from Česká politika