Karel Hvížďala

V Německu (za vlády Angely Merkelové) se korupce řeší takto:

První taková zpráva k nám dorazila od sousedů z Německa, kde si dva poslanci Bundestagu díky politickému vlivu za zprostředkování obchodu s respirátory nechali vyplatit provize. Jmenovitě jde o Nikolase Löbela a Georga Nüssleina z CDU/CSU.

Pětatřicetiletý Löbel i jeho kolega jsou vyšetřováni státním zastupitelstvím a Nüsslein po tlaku vlastní strany se rozhodl složit poslanecký mandát a odejít z politiky. Konkrétně Löbel je poslancem CDU a jeho firma pomohla dodavateli respirátorů uzavřít smlouvu se dvěma soukromými společnostmi. Za tuto službu si pak naúčtoval 250 tisíc eur, tedy šest a půl milionu korun. Löbel oznámil, že složí funkci, a později se vzdal i mandátu. A podobně i jednapadesátiletý Nüsslein za zprostředkování inkasoval statisícové provize. Další případy se vyšetřují.

V České republice (za vlády Andreje Babiše) se (ne)řeší takto:

Jenže ani u nás na tom nejsme zřejmě lépe. Ministerstvo zdravotnictví vyplatilo podle dat státní kasy neznámé brněnské firmě 109 milionů korun za 400 tisíc respirátorů, které nakoupilo během loňského jara. Jak se ale zjistilo, doklady existují jen na 72 milionů. Problém tedy zní: Kam se podělo 37 milionů?

To je otázka, kterou si klade Tomáš Langr, ředitel společnosti Otidea, která se zabývá prověřováním nákupů ministerstva zdravotnictví. Téměř před rokem si u neznámé firmy Supervize Hologramy s.r.o. objednal rezort zdravotnictví 400 tisíc respirátorů FFP2. Jeden vyšel na 150 korun bez DPH. Ministerstvo rozdíl vysvětluje stornem na dvou fakturách, ale problém obou faktur je, že na nich žádné storno není a nic nesvědčí o tom, že by stornované byly.

Porovnáme-li tedy naši situaci s Německem, přestože resort zdravotnictví ministra Adama Vojtěcha, který byl ministrem za ANO, zaplatil Číně za respirátor dvakrát vyšší cenu než vnitro, státní zastupitelství zatím tento případ, kdy se neví, kam se 37 milionů podělo, ani ty další prý nevyšetřuje. A to u nás nejde o provize, ale nejspíš o čisté podvody.

A namísto vyšetřování krádeží dostanete u nás (v oligarchově) odpovědný ministr trafiku. (Adam Vojtěch bude velvyslancem, schválila to vláda Andreje Babiše). On totiž na vyšetřování (od Babiše) žádný tlak není, že? Spíš naopak. 🙁

celý článek Karla Hvížďaly – Korupce v době pandemie v SRN a ČR

 

 

Může vás také zajímat
Latest Posts from Česká politika